spacer.png, 0 kB
Anasayfa
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
MORHAMAM´DAN URUNUN DÜZÜNE GİDEN YOL PDF Yazdır
ImageHER ŞEYİ İLE SORUN YUMAĞI ARGUVAN                            
1 BÖLÜM
Arguvan ve Köyleri ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bir yığın sorun yumağı ile karşılaştık. Bunları hem sizlerle paylaşmak hem de kamuoyuna bilgi vermek üzere değerlendirmenize sunmak istiyoruz.
 
Yapılan araştırmada varılan sonucu ve çözüm önerilerini zaman sürecinde sizlerle paylaşacağız.
 
Bu hafta ki değerlendirmemizi işte "Arguvan´ın Yeşillendirilmesi için" Diyoruz.
 
İlçemiz Malatya İline 72. Km. uzaklıkta olup, yüzölçümü 1037 km2'dir. İlçemizin güneyi ovalık, kuzeyi orta yükseklikte olan sıra dağlarla çevrilidir. Arguvan ilçesi dışarıya en çok göç veren ilçelerden biridir. 1966-1978 yıllarında heyelan ve çökme olmuş, iki sefer de yeri değiştirilmiştir.
İlçe halkının geçim kaynağı tahıl ve hayvancılıktır. Son yıllarda kayısıcılığa da önem verilmektedir. Fakat gelin görün ki, Arguvan ve çevresinin ne kadar bozkır olduğu görülmektedir.
 
Yolunuz Arguvan´a düşer. Malatya´dan çıkarsınız yola. Uzun ince bir yolculuktan sonra varırsınız Arguvan yol ayrımına. Burası Morhamam yol ayrımıdır. Direkt giderseniz Arapkir istikametidir. Sola dönerseniz Arguvan istikametine yönelirsiniz. Sağ tarafta Arguvan´a 16 km. mesafesi vardır levhasını görürsünüz. Önünüz açık mı açık. Her taraf arazidir. Bazısı ekili, bazısı yeni sürülmüş veya yeni hasat dönemidir. Gidersiniz gidersiniz. Bir yeşil alan göremezsiniz. O kadar da değil ama. Sürekli gidenler hep bilir. Etraf kesinlikle böyledir. Mevcut yeşil alanları görmezsiniz. Yol boyunca o çıplaklığı hep hissedersiniz. Hep düşünmüşümdür. Ne zaman Morhamam´dan yolumuz Arguvan´a ayrıldığında, yolun sağı ve solunu yeşil ağaçlarla görecekmiyiz diye. Ta Arguvan´a kadar. Neden olmasın ki. Aracınız arıza yapar. Yol kenarında oturabileceğiniz bir ağaç olmaz. Yoktur çünkü. Arazi sahipleri neden bir ağaç dikmezler. Ekin ektiğin, orakla biçtiğin tarlanda oturulacak, altında dinlenilebilecek bir ağaç niye yoktur. Bilinmez. Veya biz bilmiyoruz.
 
Bu yol boyunca neden, toprağın olduğu yerde ağaç yetişmiyor merak ediyorum.
 
Çözüm önerilemiz,
 
1. Bu istikametin, ağaçlandırılması konusunda bir çalışma başlatılamaz mı ?
2. Bu istikamette yolun kenarlarına her yerde yetişen ve sürekli canlılığını koruyan AKASYA AĞAÇLARI dikilemez mi ?
3. Dünya Bankasının projelendirme kapsamına alındığı ve ilimiz ilçelerinde bir takım yerlerin faydalandığı zamanlarda nerelerdeydik acaba.
4. Orman Bölge Müdürlüğü ile görüşmeler yapılamaz mı? Malatya´da mevcut Dilek Beldemizde bulunan ve Ağaçlandırma ve Erozyonla Mücadele Baş Mühendisliği denetiminde olan Fidanlık Müdürlüğü ile irtibat kurularak yardım istenemez mi ?
5. Alınacak bu yardımları belli bir günde organize ederek dikim çalışmaları yapılamaz mı?
6. Gelin ağaçlandırmak için İlçemizi, herkes bir fidan diksin veya bir fidan parası versin,
 
"SENİNDE BİR FİDANIN OLSUN" Kampanyası başlatalım desek olmaz mı?
 
7. Yahut da Arguvan´da bir TEMA ŞUBESİ KURULSA ´DA çözüm bulunamaz mı?
 
Yeni bir önerimiz daha;
 
Arguvan´dan çıkarsınız köy yollarına doğru!!! 2 km sonra başlar Meşhur URU´nun düzü.
Burası da aynı Arguvan´ın girişi gibi çıkışı da yolun sağı solu ağaçsız ve ıssızdır. Bir ovadır burası. Kışın soğuğu, yazında sıcağı iyidir. Hem yaz hem kış yolda kalan yada yaya yolculuk edenler iyi bilirler URU´yu.
 
Önerimiz nedir ?
 
1. Uru´nun her yerinde su vardır. Hatta bir hikayesi bile vardır. Meşhur URU´muza, köylümüz hayvanlarını bırakır ovaya. Alışkanlık haline gelmiştir. Sabahleyin araziye bırakılan hayvanlar akşamleyin gelirler miş. Nasıl olsa şimdiki gibi değil ki o zaman etraf da haramiler olsun da insanlar hayvanlarının peşinde dolaşsınlar diye. Gözleri arkada kalmazmış. Yine aynı şekilde garibanımız bırakmış hayvanlarını araziye. Akşam olmuş gelmemiş hayvanlar. Gece olmuş gelmemişler. Çıkmışlar aramaya. Gece geç vakitlere kadar. Bulamazlar ya sonunda. Sabah olur. Tekrar çıkarlar aramaya. Yine bulamazlar. Öğlene doğru sulak bir yerde otururlar bu garibanlarımız. Su içerler dinlenirler. Bakarlar ki etraf da hayvan izleri. Biraz inceledikten sonra, hayvanların bataklığa gömüldüklerini anlarlar. Ve vazgeçerler aramaktan. Artık yapacak bir şey kalmamıştır. Çeker giderler evlerine.
O yüzden burada çok su olduğu her daim bilinmektedir. Yeter ki araştırma yapılsın.
 
2. Sondajla çok kolay su çıkarılır.
 
3. Buraya akasya, çam, çınar dikmenize gerek yoktur. Burası tam bir kayısı bahçeleri için bulunmaz bir zemin ve toprağı vardır. Arazi düz her yer açık alan. Meyve bahçeleri için bulunmaz bir ovadır URU´muz. 
 • Windows Live
 • Newsvine
 • Mister Wong
 • del.icio.us
 • MySpace
 • digg
 • Google
 • Yahoo
 • Reddit
 • Facebook
 • Twitter
 • GoogleBuzz
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB