spacer.png, 0 kB
Anasayfa Arşiv Haberler Başkan Ali İhsan Öztürk'ten Teşekkür Mesajı
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Başkan Ali İhsan Öztürk'ten Teşekkür Mesajı PDF Yazdır
TEŞEKKÜRLER…
Orda bir köy var uzakta demiyoruz. O köy bizim köyümüzdür. İşte Bozan Köyü Malatya’da Faaliyetlerini yürüten Bozan Köyü Derneği ile Köy Muhtarlığımızın yoğun çabaları sonucunda köyümüzün eksik olan nüfus sorunu çözülmüştür. Bozan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimiz Malatya’da bir toplantı yaparak, Malatya’nın büyükşehir olması ile ilgili olarak çıkacak yasa statüsü gereği, Arguvan İlçemiz ve Köyümüzün de bu etki altında kalacağını ifade ettik. Ve bundan dolayı da bir çalışma başlattık. Özellikle Malatya’da bulunan köylülerimiz ile irtibata geçerek, nüfus kayıtlarını köyümüze almaları yönünde çaba sarf ettik. Bu çalışmamızda duyarlılık gösterip katkı sunan tüm köylülerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Çünkü bu süreç içerisinde çeşitli dedikodular başlamıştı. Çevre köylerden bazıları, köyümüzün nüfusunun az olduğunu ifade ederek, kendi köylerine bağlanacağı yönünde dedikodular yaydıkları gibi, sevinç çığlıkları atarak köyümüzün meralarına kadar paylaşım noktasında bir çalışma içerisine girdikleri de görüldü.

Köyümüzün geçmişi uzun yıllara dayanmaktadır. Bu nedenle köyümüzün varlığı bizim için çok önemlidir. Bundan dolayı köyümüzü kısaca tanıtmak istiyorum.
Bilmeyenler için bir bilgi kaynağı olur düşüncesiyle; Köyümüz Arguvan İlçesine 7 km. mesafede olup, kuzeyinde bulunan Armutlu Köyü'nden gelen Avşar Çayı ile Eymir Köyü'nden gelen Sazlıca Deresi’nin çakıştığı orta yerde bulunmaktadır. Bozan köyü, çevresindeki Armutlu (Kuşu), Kızık, Eymir, Çavuş, Çevreli ve Tatkınık Köyleri ile birlikte 1560 tarihinden daha önce kurulmuştur. Bilmeyenler de araştırıp öğrenebilirler. Bektaş-i inançlı olan köyümüz, 1560 tarihli Kanuni Devri Malatya Tahrir Defterinde köy sınırları "Bir tarafı Deve Yolu ve Sınır Tarlası, Çay ve Benefşe Boğazı ve Büyük Tepebaşı ve Orta Tepebaşı ve Balkarcık Başı ve Eğriti Kayasıdır" olarak belirtilmiştir. 1560 tarihinde köyün 9 evli 25 vergi veren erkek nüfusu bulunmaktadır. 1894 - 1895 yıllarında 162 nüfusu bulunan köyün 1990 yılında yapılan nüfus sayımında 88 nüfusu bulunmaktadır. Bugün ise bu sayının çok üzerindedir. Bundan dolayı çok mutlu olduğumuzu ifade etmeliyiz. Sonuç ne olursa olsun, köyümüzün bu sıkıntılı gününde birlik ve beraberlik içerisinde olmamız bizlere ayrıca güç katmıştır. Ayrıca bu konuda çalışma yapan Malatya Milletvekilimiz Sayın Veli Ağbaba’nın çalışmaları da bizlere güç vermiştir. Özellikle ilgili Bakanlık Genelgesini geçen haftaki Meclis konuşmasında tepki göstererek yırtması, hem ilçemiz için hem de köyümüz adına çok önemlidir. Bundan dolayı da köyümüz ile ilgili bir sorun yaşamayacağımızın da bir göstergesi olmuştur. Çünkü bizlere çok büyük bir güven vermiştir. Çok kısa bir süre içerisinde bu çalışmalarımızı tamamlamamız da Malatya’da bulunan köylülerimizin büyük bir çaba sarf etmeleri taktire şayandır. Birlik ve beraberliğin çok güzel bir örneğini sergilemişlerdir.
Gerek çalışmalarımızda gerekse bizlere destek olan tüm köylülerimizin bu göstermiş oldukları duyarlılık ve çabalarından dolayı hepsine teşekkür etmek istiyorum.

Saygılarımla,
Ali İhsan Öztürk
Bozan Köyü Dernek Başkanı

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB